Şablon:GKM/2021-06-07

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erich Leinsdorf.png

En İyi Klasik Müzik Performansı, Opera veya Koro Grammy Ödülü, Grammy Ödülleri kapsamında, yılın en iyi klasik opera veya koro performansına sahip olduğu belirlenen orkestra veya koro şefine ya da orkestra sanatçısına verilen ödüldür.

Grammy Ödülleri'ni dağıtan Kayıt Akademisi bu ödülü, 1959'daki 1. ve 1960'taki 2. Grammy Ödülleri kapsamında iki kez verdi. 1961 yılında, ayrı ayrı dağıtmak üzere kategoriyi En İyi Klasik Opera Yapımı ve En İyi Klasik Müzik Performansı-Koro adlarıyla ikiye böldü. 1959'da Roger Wagner, 1960'ta Erich Leinsdorf, kategoride verilen ödüllerin sahipleri oldular.

Grammy Ödülleri, 1959'da düzenlenen ilk törenden beri klasik müzik çalışmalarını veya performanslarını çeşitli kategorilerde ödüllendirmektedir. En İyi Klasik Müzik Performansı, Opera veya Koro kategorisi de ilk törende, bu tarzı ödüllendirmek için oluşturulmuş yedi kategoriden biriydi. Kategori, en kısa ömürlü Grammy kategorilerinden biri olurken klasik müzik alanındaki kategorilerin ise en kısa ömürlüsüydü. (Devamı...)