Vikipedi:Günün kaliteli maddesi/Nisan 2021

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Vikipedi:Günün maddesi arşivi


Bu sayfada ana sayfaya çıkmış veya çıkacak olan maddeler gösterilmektedir. Maddeleri liste olarak görüntülemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Günün maddesini kullanıcı veya kullanıcı tartışma sayfalarınızda {{Ana sayfa dinamik içerik}} şablonunu kullanarak çıkartabilirsiniz. Çıkacak olan maddelerle ilgili teklif, öneri düzeltme gibi istekleri Vikipedi:Günün maddesi sayfasında belirtebilirsiniz. GM şablonunun kullanılması ve oluşturulması hakkında bilgiyi Vikipedi:Günün maddesi/Yönerge sayfasında bulabilirsiniz.

Red-tailed Hawk.jpg

Kızıl kuyruklu şahin, (Buteo jamaicensis), atmacagiller (Accipitridae) familyasından Kuzey Amerika'da yaygın yırtıcı kuş türü. Batı Alaska'dan kuzey Kanada'ya, güneyde Panama'ya ve Karayipler'e kadar Kuzey Amerika'nın büyük bölümünde ürer ve bu bölgede en yaygın Buteo türlerinden biridir. Kızıl kuyruklu şahin yaşadığı bölgede tüm biyomlara uyum sağlayabilir. Görünüşleri ve yaşadıkları yerler ile birbirlerinden ayrılan on dört alt türü kabul edilmiştir. Boyları 45–65 cm, kanat açıklıkları 110–145 cm ve ağırlıkları 690-1600 g arasında değişir. Bu boyutlarıyla, Kuzey Amerika'da yaşayan Buteo cinsi kuşların en büyük üyelerinden biridir. Eşeysel dimorfizm gösteren kızıl kuyruklu şahinin dişileri erkeklerinden daha büyüktür. Kızıl kuyruklu şahin çöller, otlaklar, ormanlar, tropikal yağmur ormanları, tarım alanları ve kentsel bölgeler de dahil olmak üzere birçok biyomda ve yükseklikte yaşayabilir. (Devamı...)

(Düzenle)


Missy Elliot.jpg

En İyi Solo Kadın Rap Performansı Grammy Ödülü, Grammy Ödülleri kapsamında, yılın en iyi solo rap performansına sahip olduğu belirlenen kadın kayıt sanatçısına verilen ödüldür. 2003'teki 45. ve 2004'teki 46. Grammy Ödülleri kapsamında verilmiş, sonrasında ise kategori kaldırılmıştır.

Grammy Ödülleri'ni dağıtan Kayıt Akademisi 1991'de, solo rap performanslarını En İyi Rap Solo Performansı kategorisiyle ödüllendirmeye başladı. Kategorinin adı, Solo Kadın Rap Performansı ve Solo Erkek Rap Performansı olarak, ayrı kategorilere ayrıldığı 2004 yılına kadar değişmeden kaldı. Bu iki kategori, bir yıl daha cinsiyetlere göre ayrılmış haliyle kaldı. Kategori 2005 yılında, başlangıçta da bilinen adı olan En İyi Rap Solo Performansı olarak cinsiyetsiz kategoride birleştirildi. 2003 ve 2004'teki ödüllerde bu kategoride verilen ödülün sahibi Missy Elliott oldu. 2005'teki ödüllerde ise cinsiyet kategorileri tekrar birleştirildi. (Devamı...)

(Düzenle)


Intibah mayın gemisi.png

İntibah, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı'nda römorkör ve mayın dökücü olarak kullanılan gemidir. 1886'da Glasgow'da sivil bir römorkör olarak inşa edilen gemi 1912'de Osmanlılar tarafından satın alındı. 1914'te Tersane-i Amire'de mayın dökücüye dönüştürüldü. Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı'nda başta Çanakkale Boğazı'nın mayınlanması olmak üzere mayın dökme, mayın taşıma, kurtarma ve nakliye görevlerinde bulundu. Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi'nden sonra İstanbul'da filonun geri kalanıyla beraber enterne edildi. Kasım 1922'de İstanbul'dan kaçırılarak İzmit'e getirildi ve Ankara Hükümeti emrine girdi. Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti hizmetine girdi ve adı Uyanık olarak değiştirildi. 1933-34'te Gölcük'te yeniden donatıldı ve adı yeniden İntibah yapıldı. 1936'ya dek İzmir'de, daha sonra yeniden Çanakkale'de mayın gemisi olarak görevlendirildi. (Devamı...)

(Düzenle)


Istanbul location Sultangazi.svg

2012 Sultangazi saldırısı, 11 Eylül 2012'de, Türkiye'nin İstanbul ilinin Sultangazi ilçesindeki 75. Yıl Polis Merkezine düzenlenen intihar saldırısıdır. Binaya girmeye çalışan bir kişinin, polislerin engellemesi ile içeri girememesi sonrasında üzerindeki patlayıcıları, binanın girişinde patlatmasıyla gerçekleşti. Patlama sonucunda saldırgan ve bir polis hayatını kaybetti, yedi kişi de yaralandı. Yapılan soruşturma sonrasında saldırının, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) mensubu İbrahim Çuhadar tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi. DHKP-C tarafından yapılan açıklamayla da saldırının sorumluluğu üstlenilirken örgüt üyesi Hasan Selim Gönen'in, 21 Temmuz günü polislerle girdiği çatışma sonucu ölmesi ve bu polislerin 75. Yıl Polis Merkezine bağlı olması, saldırının gerekçesi olarak gösterildi. (Devamı...)

(Düzenle)


Şişli Mosque-4.jpg

Şişli Camii, İstanbul, Türkiye'de, Şişli ilçesinde bulunan bir camidir. Halâskârgazi Caddesi ile Abide-i Hürriyet Caddesi'nin kesişmesiyle oluşan bir adacıkta konumlanır.

Vasfi Egeli tarafından tasarlanan yapının inşasına Haziran 1945'te başlandı. İnşaat masrafının tamamı, yapılan bağışlarla karşılanmıştı. Henüz inşaatının tamamlanmamasına karşın o yılın Ramazan ayına denk gelen Haziran 1949'da hizmete girdi, ertesi yıl ise inşası tamamlandı. Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul'da inşa edilen ilk olmasının yanı sıra, neoklasik Osmanlı mimarisi tarzında bir akım olan İkinci Ulusal Mimarlık Akımı tarzındaki cami, yapımı 1665'te tamamlanan Yeni Cami'nin ardından klasik Türk mimarisi tarzında inşa edilen ilk camiydi. Duvarları küfeki taşından inşa edilmişken bir kubbe ile üç yarım kubbesi betonarmedir. Cami, kendisine bitişik bir minareye sahiptir. Giriş kısmındaki revaklı son cemaat yeri, beş adet kubbeyle örtülmüştür. (Devamı...)

(Düzenle)


Agar.io App Store.png

Agar.io, çevrimiçi çok oyunculu bir strateji ve aksiyon oyunudur. Brezilyalı oyun geliştiricisi Matheus Valadares tarafından geliştirilen oyun, 28 Nisan 2015'te ağ tarayıcıları, 8 Temmuz 2015'te ise Miniclip tarafından iOS ve Android platformları için yayımlandı. Oyunda oyuncular, bir petri kabını temsil eden bir haritada bir veya daha fazla dairesel hücreyi kontrol ederler. Oyundaki amaç, oyuncunun kontrol ettiği hücreden daha küçük olan agar ile hücreleri yiyerek ve kendi hücrelerini yiyebilecek daha büyük hücrelerden kaçınarak, mümkün olduğunca fazla kütle kazanmaktır. Her oyuncu bir hücre ile başlar, ancak oyuncular yeterli bir kütleye ulaştığında oyuncuların bir hücreyi bölerek birden fazla hücreyi kontrol etmelerine izin verilebilir. Oyunun ismi, bakterileri kültürleme için kullanılan agar maddesinden gelmektedir. (Devamı...)

(Düzenle)


Signatarai.Signatories of Lithuania.jpg

Litvanya Konseyi, (LitvancaLietuvos Taryba, AlmancaLitauischer Staatsrat, LehçeRada Litewska) ya da 11 Temmuz 1918'den sonraki adıyla Litvanya Devlet Konseyi (LitvancaLietuvos Valstybės Taryba), 18-23 Eylül 1917 tarihleri arasında gerçekleşen Vilnius Konferansı'nda seçilen konseydir. Konseyin ilk üyeleri farklı yaş, sosyal statü, meslek ve siyasi ilişkilere sahip yirmi kişiden oluşuyordu. Litvan halkı adına yürütme yetkisi verilen konsey, bağımsız bir Litvanya devleti kurmakla görevlendirildi. 16 Şubat 1918'de konsey üyeleri Litvanya Bağımsızlık Yasası'nı imzaladı ve Litvanya'yı demokratik ilkelere dayanan bağımsız bir devlet olarak ilan etti. 16 Şubat "Litvanya Devlet Restorasyon Günü" (LitvancaLietuvos valstybės atkūrimo dieną) olarak kutlanmaya başlandı. Konsey, 1918 sonbaharına kadar ülkede Alman Ordusu'na bağlı askerî birliklerin bulunmasına rağmen bağımsızlık ilan etmeyi başardı. (Devamı...)

(Düzenle)


Flag of England.svg

Eddie Johnson, veya Edward "Eddie" William Johnson (d. 20 Eylül 1984, Chester), İngiliz eski futbolcu ve teknik direktördür. Genellikle orta saha pozisyonunda görev yapmasının yanında forvette de oynadığı futbolculuk kariyerini sonlandırmasının ardından teknik direktörlük yapmaktadır.

Chester'da doğan Johnson, kariyerine Crewe Alexandra ve Manchester United'ın altyapı takımlarında başladı. 2006 yılında Manchester United tarafından serbest bırakılmadan önce, kiralık olarak Royal Antwerp, Coventry City ve Crewe Alexandra'da oynadı. 2006'da Bradford City'ye transfer oldu ve burada iki sezonda toplam 64 lig maçında forma giydi. 2008 yılında buradan ayrıldı ve Chester City'ye transfer oldu. Sözleşmesinin bitimine altı ay kala, 2009 yılında Austin Aztex ile anlaştı. United Soccer Leagues First Division'da geçirdiği iki sezon boyunca forma giydi ve 2010 sezonunun sonunda Portland Timbers'a transfer oldu. Nisan 2012'de, futbolculuk kariyerini sonlandırdı. (Devamı...)

(Düzenle)


Berk-i Satvet 1909.jpg

TCG Berk, ya da Osmanlı donanmasındaki adıyla Berk-i Satvet, Osmanlı donanması ve sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri'nde hizmet gören Peyk-i Şevket sınıfının ikinci ve son torpido kruvazörüdür. 1906-1907 yıllarında, Kiel, Almanya'daki Germaniawerft tersanesinde inşa edilmiş ve Kasım 1907'de Osmanlı donanması hizmetine girmişti. Geminin ana silahı üç 450 mm torpido tüpü ve bir çift 105 mm toptu ve gemi, 21 knot (39 km/sa; 24 mph) maksimum hıza ulaşabiliyordu.

1911-1912 yıllarındaki Trablusgarp Savaşı'nda Osmanlı donanmasının geri kalanıyla beraber Marmara'da kaldı. 1912-1913 yıllarındaki Balkan Savaşları sırasında sırasıyla Yunan ve Bulgar güçlerine karşı Ege ve Karadeniz'de görev yaptı. Osmanlı İmparatorluğu I. Dünya Savaşı'na girdikten sonra Berk-i Satvet, Karadeniz'de devriyelerde görevlendirildi. 29 Ekim 1914'teki Karadeniz Baskını'nda, Midilli ile birlikte Novorossiysk'i vurdu. (Devamı...)

(Düzenle)


Annius Verus 01.JPG

Marcus Annius Verus Sezar (162 veya 163 - 169), Roma İmparatoru Marcus Aurelius ve İmparatoriçe Annia Galeria Faustina'nın 13 çocuğundan 12.'siydi. Annius, 12 Ekim 166'da kardeşi Commodus ile birlikte imparatorluğun ortak mirasçıları olarak ilan edildi. Annius, 10 Eylül 169'da yedi yaşında kulağının altındaki bir tümörün çıkarıldığı ameliyatın komplikasyonları nedeniyle öldü. Onun ölümü üzerine Commodus tek mirasçı oldu.

Marcus Annius Verus, 162 veya 163 yılının sonlarında, Marcus Aurelius ve Annia Galeria Faustina'nın oğlu olarak doğdu. Babası Marcus Aurelius'un adı olduğu için ona Marcus Annius Verus adı verildi. 12 Ekim 166'da, Romalıların Lucius Verus'un Part Savaşı'ndaki zaferini kutladıkları bir ziyafet sırasında, ağabeyi Commodus ile birlikte, Roma İmparatorluğu'nun ortak mirasçıları olarak sezar oldular. O sırada Annius üç, Commodus beş yaşındaydı. (Devamı...)

(Düzenle)


Iclaliye.png

İclaliye (Osmanlıca: ﺍﺟﻼلیه, Anlamı: "Şanlı"), 1860'ların sonunda ve 1870'lerin başında Osmanlı donanması için inşa edilmiş, sınıfının tek örneği olan zırhlı savaş gemisidir. Avusturya-Macaristan tersanesi Stabilimento Tecnico Triestino'dan sipariş edildi, Mayıs 1868'de omurgası serildi ve inşası Şubat 1871'de tamamlandı. İclaliye'nin tasarımı, daha önceki Asar-ı Şevket sınıfına dayanıyordu. İki adet 228 mm ve üç adet 178 mm Armstrong top taşıyan İclaliye, 93 Harbi sırasında Kafkasya'da savaşan Osmanlı güçlerini destekledi. Kariyerinin geri kalanının çoğunu, Osmanlı donanmasına çok az bütçe ayrılan bir dönemde hizmet dışında geçirdi. 1912'de donanma, İstanbul'u savunan güçlere topçu desteği sağlamak için İclaliye'yi yeniden hizmete aldı. 1928'de hizmetten çıkartıldı ve hurda olarak söküldü. (Devamı...)

(Düzenle)


Kırıkkale Fikret Karabudak Stadyumu.JPG

1969 Kırıkkalespor-Tarsus İdman Yurdu maçı, 25 Haziran 1969 tarihinde Kırıkkalespor ve Tarsus İdman Yurdu arasında oynanan ve sonunda çıkan olaylarda ölü ve yaralıların olduğu 3. Lig'deki futbol maçıdır. 4 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı maç ve sonrasındaki olaylar; 17 Eylül 1967'de oynanan Kayserispor-Sivasspor maçı sırasında çıkan ve 43 kişinin öldüğü olayların ardından Türk futbol tarihinde en çok kişinin hayatını kaybettiği futbolla ilgili olaylardır.

8 Haziran'da iki takım arasında oynanması gereken maç, karşılaşma başlamadan önce ısınma amacıyla sahaya çıkan oyuncular arasında meydana gelen kavga nedeniyle 25 Haziran tarihine ertelendi. 1968-69 Türkiye 3. Futbol Ligi Kırmızı Grup şampiyonunun belirleneceği maçta, şampiyonluğa ulaşmak için ev sahibi Kırıkkalespor'a galibiyet gerekirken konuk takıma beraberlik yetmekteydi. İlk yarısı golsüz eşitlikle sona eren maç, iki takımın ikinci yarıda karşılıklı attıkları gollerle 1-1 berabere devam etmekteydi. (Devamı...)

(Düzenle)


Italy and Illyria 1084 AD.svg

Dyrrhachium Muharebesi, 18 Ekim 1081'de I. Aleksios komutasındaki Bizans İmparatorluğu ile Puglia ve Calabria Dükü Robert Guiscard komutasındaki Güney İtalya Normanları arasında gerçekleşen muharebedir. İlirya'nın başkenti Dyrrhachium (günümüzde Dıraç, Arnavutluk) yakınlarında meydana geldi ve Norman zaferi ile sonuçlandı.

Normanların Bizans İtalyasını ve Sarazen Sicilyasını fethetmesinden sonra VII. Mihail, oğlunu Robert Guiscard'ın kızı ile nişanladı. Ancak 1081'de Mihail tahttan indirilince Robert, bunu Bizans İmparatorluğu'na saldırmak için bir sebep olarak gördü. Ordusu ile Dyrrhachium'u kuşatsa da filosu Venedikliler tarafından mağlup edildi. 18 Ekim'de Normanlar, Dyrrhachium'un dışında I. Aleksios komutasında Bizans ordusu ile karşılaştı. Muharebe, Bizans sağ kanadının Norman sol kanadına saldırması ile başladı. (Devamı...)

(Düzenle)


De Kuip Rotterdam The Netherlands.jpg

2002 UEFA Kupası Finali, 8 Mayıs 2002'de, Hollanda'nın başkenti Rotterdam'daki Feijenoord Stadyumu'nda oynanan ve UEFA Kupası'nın 2001-02 sezonunun şampiyonunun belirlendiği maçtır. Hollanda ekibi Feyenoord ile Alman Borussia Dortmund takımları arasında oynanan maçı 3-2'lik skorla Feyenoord kazandı. UEFA Kupası'nın otuz birinci finali olan bu maç, 1998'de UEFA Kupası'nda tek maçlı final sisteminin uygulanmaya başlamasından bu yana, bir final maçının finalist takımın sahasında oynandığı ilk maç oldu.

Feyenoord bu maçın öncesine kadar, Tottenham Hotspur'u yenerek UEFA Kupası'nı kazandığı 1974 yılından bu yana bir UEFA müsabakası kazanamamıştı. Son Bundesliga şampiyonu Borussia Dortmund ise, 1997 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'den bu yana ilk kez bir UEFA müsabakası finalinde mücadele etti. Feyenoord'un elde ettiği bu zafer, 1995'teki Ajax'ın UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğundan 7 yıl sonra bir Hollanda kulübünün UEFA müsabakalarındaki ilk zaferi oldu. (Devamı...)

(Düzenle)


NO DOUBT 327b Brian McCauley.jpg

No Doubt, Anaheim, Kaliforniya'da kurulmuş olan Amerikan rock grubudur. Ska-pop soundlu grubun ilk albümü No Doubt, döneminde grunge hareketinin yaygın olmasından dolayı başarılı olamadı. Grubun elmas sertifikalı albümü Tragic Kingdom, 1990'ların skaya, geri dönüşünde rol oynadı ve albümden çıkan üçüncü single "Don't Speak", Billboard Hot 100 Airplay'de on altı hafta boyunca bir numarada kalarak rekor kırdı.

Grup, sonraki albümü Return of Saturn'u dört yıl sonra yayımladı fakat pozitif eleştirilere rağmen albüm, ticari bir başarı elde edemedi. On beş ay aradan sonra grup, reggae ve dancehall müziğini içeren Rock Steady ile geri döndü. Albüm, esasen Jamaika'da kaydedildi ve Jamaikalı artistler Bounty Killer, Sly and Robbie ve Lady Saw ile olan çalışmalarıyla ön plâna çıktı. Albüm, single'ları "Hey Baby" ile "Underneath It All" ile iki Grammy Ödülü elde etti. (Devamı...)

(Düzenle)


TeamBath.gif

Team Bath FC, Bath Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren, Bath merkezli bir İngiliz futbol kulübüdür. 1999 yılında kurulan mavi-sarı renklere sahip kulüp toplamda dokuz futbol sezonu boyunca faaliyet gösterdi ve 2009'da kapatıldı.

2000-01 sezonunda Western Football League'den ülkedeki futbol liglerine giriş yaptı. 2002-03 sezonu sonunda Southern Football League'e yükselirken aynı sezon FA Cup'ta birinci tura ulaştı ve 1880'den beri bu aşamada yarışan ilk üniversite takımı oldu. Southern League'deki beş sezonun ardından, play off finallerini kazanmasıyla birlikte 2008-09 sezonunda Conference South'ta oynamaya hak kazandı. 2008-09 sezonunun sonunda kulüp, Football Conference'ın limited şirket olmamalarından ötürü ligde daha fazla mücadele edemeyecekleri yönündeki kararının ardından, yeniden yapılanmaya gitmek yerine liglerden çekilerek kendi kendini feshetti. (Devamı...)

(Düzenle)


2003-08-14 Adler Planetarium sundial.jpg

Man Enters the Cosmos, Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois eyaletine bağlı Chicago kentinde, Michigan Gölü'nün hemen kıyısındaki Adler Planetaryumu'nda bulunan, Henry Moore imzalı tunç heykeldir. ABD'nin tarihi öneme sahip bir yapısı olmasının yanı sıra ABD Ulusal Tarihi Yapılar Listesi'nde de yer alan planetaryum Şikago'nun Near South Side adlı kesiminde yer almaktadır. Moore'un güneş saati biçimli 1980 yapımı heykeli 396 cm yüksekliğindedir. Önceleri biraz daha güneyde, planetaryuma giriş plazasının merdivenlerinde bulunan güneş saati günümüzde gölün hemen kıyısında yer almaktadır. Heykel, Chicago'da uzay araştırmaları programını tanıtmak için ısmarlanmıştır. Yapıt 1960'larda The Times'ın Printing House Square, Londra'daki büroları için tasarlanmış bir dizinin parçasıdır. Henry Moore Vakfı bu özgün sürümü Sundial 1965-66 olarak adlandırmıştır. Man Enters the Cosmos, çağdaş gökbilimin ellinci yılı anısına ince bir altın tabakayla kaplıdır. (Devamı...)

(Düzenle)


Murat Boz Ekim 2011 (1) - Cropped.jpg

Murat Boz (d. 7 Mart 1980), Türk şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur. İlk ve orta öğrenimini doğduğu yer olan Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti. 1999'da İstanbul Bilgi Üniversitesi'ni kazandı, bu okulu bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam etti. Aynı yıllarda başta Tarkan olmak üzere birçok şarkıcıya vokalistlik yaptı.

Boz, solo kariyerine 2006 yılında çıkardığı "Aşkı Bulamam Ben" single'ı ile adım attı. Bir sonraki yıl ilk stüdyo albümü Maximum'u satışa sundu ve çıkışını öven pek çok ödül kazandı. Ardından Şans (2009), Aşklarım Büyük Benden (2011) ve Janti (2016) albümleriyle kariyerini sürdürdü. Bu albümlerde yer alan "Maximum", "Uçurum", "Para Yok", "Özledim" ve "Sallana Sallana" şarkıları MusicTopTR Resmî Listesi'nde ilk beş başarısı gösterirken "Geri Dönüş Olsa" ve "Kalamam Arkadaş" zirveye yerleşti. (Devamı...)

(Düzenle)


Football Pallo valmiina-cropped.jpg

2000 CECAFA Kupası, Güney ve Orta Afrika takımlarının katılımıyla organize edilen CECAFA Kupası'nın 24. turnuvasıdır. Karşılaşmalar 18 Kasım-2 Aralık 2000 tarihleri arasında oynandı. 2000 turnuvası, Tanzanya tarafından protesto edilen bir karar ile Uganda'da organize edildi. Tanzanya, dünya futbolunun yönetim organı olan FIFA tarafından uluslararası futboldan da yasaklandı.

Turnuvada toplam dokuz takım yarıştı. Ancak Uganda, A ve B olmak üzere iki takımla katıldığı için, turnuvada sadece sekiz farklı ülke yarıştı. Uganda (A) A grubunda ve Uganda (B) ise B grubundaydı. Her iki takım da grubunu lider tamamladı. Uganda A yarı finalde Ruanda'yı ve Uganda B ise Etiyopya'yı saf dışı bırakarak finalde birbirlerinin rakibi oldular. Uganda A final maçında 2-0'lık skorla galip gelerek kupayı kazandı. Etiyopya, 0-0 eşitlikle biten maçta Ruanda'yı penaltılarla 4-2 yenerek turnuvayı üçüncü tamamladı. (Devamı...)

(Düzenle)


Bundesarchiv Bild 183-H28988, 50. Geburtstag Hitler, Gratulation Himmler crop.jpg

Adolf Hitler'in 50. doğum günü, 20 Nisan 1939'da Nazi Almanyası genelinde ve dünyanın bazı kesimlerinde millî bayram olarak kutlandı. Müttefikler diplomatik olarak kutlamaları yok saysa da Almanya genelinden ve Mihver ülkelerinden Hitler'e hediyeler yollandı, telgraflar çekildi. Kara, hava ve deniz kuvetlerinin yanı sıra SS birliklerinin de katıldığı doğum günü kutlamasında yaklaşık 50 bin kişi Berlin sokaklarında yürüdü. Doğum günü kutlamalarının önemli bir amacı Nazi Almanyası'nın askerî güç ve yeteneklerini olabildiği kadar göstermekti. Böylece Batılı güçlere bir uyarı verilmiş olacaktı. Hitler'in siyasi manifestosu ve otobiyografisi olan Mein Kampf'ın şatafatlı bir baskısı, 50. doğum günü şerefine 1939'da Jubiläumsausgabe ("Yıldönümü Basımı") başlığı altında yeniden yayımlandı. Yeni baskının kapağında büyük oranda lacivert ve yan kısmında keskin bir kırmızı renk kullanıldı. Ayrıca kapakta altın bir kılıç bulunmaktaydı. (Devamı...)

(Düzenle)


Peyk-i Sevket.jpg

TCG Peyk, ya da Osmanlı donanmasındaki adıyla Peyk-i Şevket, Osmanlı donanması ve sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri'nde hizmet gören Peyk-i Şevket sınıfının öncü gemi olan torpido kruvazörüdür. 1906-1907 yıllarında Kiel, Almanya'daki Germaniawerft tersanesinde inşa edilmiş ve Kasım 1907'de Osmanlı donanması hizmetine girmişti. Geminin ana silahı üç 450 mm torpido tüpü ve bir çift 105 mm toptan oluşuyordu ve gemi 21 knot (39 km/sa; 24 mph) hıza ulaşabiliyordu.

Gemi, 1911-12 Trablusgarp Savaşı'nın başlangıcında İngiliz kontrolündeki Süveyş'te enterne edildi ve sonuç olarak savaşta yer almadı. 1913'teki Birinci Balkan Savaşı sırasında Osmanlı başkenti İstanbul'u tehdit eden Bulgar birliklerini bombaladı. I. Dünya Savaşı'nda 29 Ekim 1914'te Wilhelm Souchon komutası altında yapılan Karadeniz Baskını'nda yer aldı. (Devamı...)

(Düzenle)


The Monster Ball - Monster revamped.jpg

"Monster", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın üçüncü EP'si The Fame Monster'dan bir şarkı. Gaga'nın "Bağlılık Canavarı Korkusu"ndan etkilenen şarkı; Gaga, RedOne ve Space Cowboy tarafından yazılırken, yapımcılığını RedOne üstlendi. Gaga, "Monster"ın kendisinin seks ve ilişki korkusunu anlattığını ve sözlerin sürekli kötü çocuğa aşık olmak, kaçmak yerine aynı kişiye geri dönmek hakkında olduğunu açıkladı. "Monster"daki korkunun düzenli bir ilişkiye olan gereksiniminden çıktığını belirtti. Yoğun bas ve azalan klavye sesleri ile "ağır" nakaratları birleştiren "Monster", zombi benzeri metaforlar içeriyor ve Gaga'nın çıkış single'ı "Just Dance"e bir göndermede bulunuyor. Eleştirmenler şarkının müzikal düzenlemesini beğenirken, sıklıkla şarkıyı The Fame Monster'ın en iyileri arasında gösterdiler. Buna karşın bazı eleştirmenler şarkının sözlerini beğenmedi. (Devamı...)

(Düzenle)


The Simpsons star.jpg

Marge Simpson, (evlilik öncesi soyadı Bouvier), animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'da yer alan ve söz konusu ailenin üyesi olan kurgusal bir karakterdir. Marge, Simpson ailesinin iyi niyetli ve aşırı sabırlı annesidir. Kocası Homer ile birlikte üç çocuğu vardır: Bart, Lisa ve Maggie. Julie Kavner tarafından seslendirilmektedir ve ilk kez 19 Nisan 1987 tarihinde The Tracey Ullman Show kısası "Good Night"ta göründü. Marge, James L. Brooks'un ofisinin lobisinde beklemekte olan Matt Groening tarafından yaratıldı. Groening, Life in Hell'e dayanan kısalardan oluşan bir diziyi sunmak için çağırılmıştı fakat Groening, bunun yerine bir dizi yeni karakter oluşturdu. Karaktere annesi Margaret Groening'in adını verdi. The Tracey Ullman Show'da üç sezon yayınlandıktan sonra, Simpson ailesi 17 Aralık 1989 tarihinde Fox kanalında yayınlanmaya başlanan kendi dizisine sahip oldu. (Devamı...)

(Düzenle)


Taylor Swift May 2015 cropped and retouched.jpg

"Back to December", Amerikalı şarkıcı, söz yazarı Taylor Swift tarafından yazılan ve seslendirilen country pop tarzındaki şarkıdır. Yapımcılığını Nathan Chapman ve Swift'in üstlendiği şarkı, sanatçının Speak Now adlı üçüncü stüdyo albümünün ikinci teklisi olarak 15 Kasım 2010'da Big Machine Records etiketiyle yayınlandı. Swift, "Back to December" şarkısını birinden özür dilediği ilk şarkı olarak tanımlamaktadır. Şarkının yayınlanmasının ardından eleştirmenler, şarkının eski erkek arkadaşı Taylor Lautner için yazıldığını iddia etse de ne Swift ne de Lautner bu varsayım hakkında konuşmazken, doğruluğu hakkında hiçbir bilgi vermedi. Tür olarak "Back to December", orkestral bir country pop baladıdır. Şarkının sözleri ise iki sevgilinin ayrılığını konu alır. "Back to December" çoğu eleştirmenden olumlu eleştiriler aldı. Ayrıca sözleri nedeniyle de Speak Now albümünün en dikkat çeken şarkılarından biri oldu. (Devamı...)

(Düzenle)


Beyaz Rusya'nın Milli Sembolleri.png

Belarus devlet sembolleri, (BelarusçaГосударственная символика Республики Беларусь), Belarus Anayasası tarafından belirlenmiş Belarus'u temsil eden devlet sembolleridir. Bu semboller Belarus arması, Belarus bayrağı ve Belarus marşıdır.

Arma; altın sarısı renkli güneş ışınlarının üzerine yerleştirilmiş yeşil renkli Belarus haritası, haritanın altında yer alan güneşin Avrasya topraklarının gösterildiği dünya haritasıyla kapatılmış tasarımı ile sağ ve sol taraflarda kırmızı ve yeşil renkte kurdelenin sarılı olduğu buğday başağı figürlerinden oluşur. Soldaki başaklarda yonca, sağdakilerde ise ise keten resmedilmiştir. Üstte tam ortada kızıl yıldız sembolü, altta ise Beyaz Rusça "Рэспублiка Беларусь" (TürkçeBelarus Cumhuriyeti) yazısı bulunur. Bayrak; yüksekliğinin üçte ikisini kapsayan kırmızı bir üst şerit ve üçte birini kaplayan yeşil bir alt şeritten oluşan dikdörtgen bir tasarıma sahiptir. (Devamı...)

(Düzenle)


NO DOUBT 327b Brian McCauley.jpg

"Hella Good", Gwen Stefani, Tony Kanal ve The Neptunes tarafından No Doubt'ın beşinci stüdyo albümü Rock Steady (2001) için yazılan bir şarkıdır. Elektro, rock ve funk etkileri taşıyan parça; müzik eleştirmenlerinden olumlu yönde tepkiler aldı ve genellikle Afrika Bambaataa ve Madonna'nın çalışmalarıyla karşılaştırıldı.

"Hella Good", albümün ikinci single'ı olarak Nisan 2002'de piyasaya çıktı. Şarkıya Roger Sanchez tarafından yapılan remix, Billboard Dance Club Songs listesinde zirveye ulaştı. 2003 Grammy Ödülleri'nde "Hella Good", En İyi Dans Kaydı dalında ödüle aday gösterildi ve şarkının Sanchez remixi En İyi Remix Kaydı dalında ödül kazandı. Şarkıya siyah-beyaz olarak çekilen video klipte, grup üyeleri boş bir gemiye yerleşirken görülmektedir. "Hella Good", Amerika Birleşik Devletleri Billboard Hot 100 listesinde on üç numaraya ulaştı. (Devamı...)

(Düzenle)


David - The Death of Socrates.jpg

Sokrates'in Savunması (Grekçe: Άπολογία Σωκράτους, Apología Sokrátus), Yunan filozof Platon tarafından yazılmış, Sokrates'in bir grup Atinalı tarafından şehir tanrılarına inanmayışı ve gençlerin ahlakını bozması gerekçesiyle suçlanışını (idama mahkûm edildiği süreç hakkında), Atina demokrasisi tarafından yargılanışını ve cezalandırılmasını konu alan diyalogdur. Euthyphron adlı diyaloğun devamı niteliğindedir. Eser, Euthyphron ve Kriton ile birlikte bir üçleme oluşturur. Euthyphron mahkemenin hemen öncesini, Savunma mahkeme sürecini, Kriton ise mahkeme sonrasını anlatır.

Atina-Sparta arasındaki Peloponez Savaşı ve sonrasında binlerce insanın öldürülmesine veya sürgününe sebep olan Otuz Tiran'ın kovulmasının ardından MÖ 403 yılında Atina demokrasisi yeniden yapılanma sürecine girdi. Farklı kesimlerden Atinalılar, genç nüfusunu kaybetmiş ve salgınlarla boğuşan şehri tekrar inşa edebilmek için birlikte çalışmaya başladılar. (Devamı...)

(Düzenle)


The view from the Kop.jpg

1976 UEFA Kupası Finali, 1975-76 UEFA Kupası'nın şampiyonunun belirlendiği maçtır. İngiliz ekibi Liverpool ile Belçika ekibi Club Brugge arasında oynanan maç, iki ayaklı olarak 28 Nisan ve 19 Mayıs 1976 tarihinde, sırasıyla Liverpool'daki Anfield ile Brugge'deki Jan Breydel Stadyumu'nda oynandı.

Her iki takım da finale ulaşana kadar beşer tur geçti ve bu maçlar, her takımın kendi sahasında birer kez olmak üzere iki ayak üzerinden gerçekleştirildi. Liverpool, birinci turdan başlayarak sırasıyla Hibernian'ı 3-2, Real Sociedad'ı 9-1, Śląsk Wrocław'ı 5-1, Dynamo Dresden'i 2-1 ve son olarak yarı finalde Barcelona'yı 2-1 yenerek finale yükseldi. Club Brugge ise ilk turda Olympique Lyonnais'yi 6-4'lük skorla yenerken sonraki turlarda Ipswich Town'u 4-3, Roma'yı 2-0, Milan'ı 3-2 ve son olarak Hamburg'u 2-1 yendi. (Devamı...)

(Düzenle)


Beyonce - The Formation World Tour, at Wembley Stadium in London, England.jpg

Beyoncé, ya da tam adıyla Beyoncé Giselle Knowles-Carter (d. 4 Eylül 1981), Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncudur. Houston, Teksas'ta doğup büyüyen Beyoncé, çocukken çeşitli şarkı ve dans yarışmalarında performans sergiledi. 1990'ların sonunda, R&B kız grubu Destiny's Child'ın solisti olarak ünlendi. Babası Mathew Knowles'un menajerliğini yaptığı grup, dünyada tüm zamanların en çok satan kız gruplarından biri oldu. Grubun müziğe ara verdiği dönemde Beyoncé, ilk solo albümü Dangerously in Love'ı (2003) yayımladı. Billboard Hot 100 listesinde bir numara olan "Crazy in Love" ve "Baby Boy" single'larına da yer veren albüm 11 milyon kopya sattı ve beş Grammy Ödülü kazandı.

Haziran 2005'te Destiny's Child'ın dağılmasının ardından "Déjà Vu", "Irreplaceable" ve "Beautiful Liar" hitlerinin de bulunduğu ikinci solo albümü B'Day (2006) yayımlandı. (Devamı...)

(Düzenle)


Berk-i Satvet class cruiser.png

Peyk-i Şevket sınıfı, Osmanlı donanması için Almanya'daki Germaniawerft tersanesinde 1906-1907 yıllarında inşa edilen bir çift torpido kruvazörüdür. Peyk-i Şevket ve Berk-i Satvet adlarında iki gemiden oluşuyordu. 20. yüzyılın başında Osmanlı donanmasını modernize etme programının bir parçası olarak sipariş edildiler. 775 metrik ton (763 büyük ton; 854 küçük ton) deplasmanındaki gemiler, görece küçük boyutlarına göre ağır silahlıydılar ve üç torpido tüpü, bir çift 105 milimetre (4,1 in) top ve birçok küçük silah taşıyorlardı.

Peyk-i Şevket, Süveyş'te enterne edildiği, Berk-i Satvet ise savaşı Marmara'da ana Osmanlı filosuyla beraber geçirdiği için iki gemi de 1911-1912 yıllarındaki Trablusgarp Savaşı sırasında çatışmalarda yer almadılar. Her iki gemi de Balkan Savaşları'nda daha aktif olarak yer aldı ve Doğu Trakya'daki Osmanlı birliklerini desteklemek için topçu desteği sağladı. (Devamı...)

(Düzenle)Vikipedi:Günün maddesi arşivi


Bugün 28 Temmuz 2021, Çarşamba ; saat 05.21 UTC